Najlepšie kasína

Ako sa stal Texas hold’em poker populárnym

AKO SA STAL TEXAS HOLD’EM POPULÁRNYM

Každý, kto kedy držal za hrsť kariet, pozná hru poker. Vďaka mnohým variáciám, divokým kartám a blufovaniu je dobrá pokerová hra skvelá zábava a dokonca aj finančne lukratívna. Ako sa však Texas Hold’em stal najpopulárnejšou pokerovou variáciou na svete?

PÔVOD A VARIÁCIE POKERA

Presný pôvod modernej pokerovej hry je nejasný, s niektorými odkazmi na rané francúzske alebo nemecké kartové hry, z ktorých ani jedna sa skutočne nepodobá na poker, ktorý hráme dnes. Základ všetkých variácií pokru je rovnaký. Hráči vytvárajú najlepšiu možnú pokerovú kombináciu, ktorá začína jednou vysokou kartou, po najvyššiu kombináciu, kráľovskú postupku alebo 5 kariet rovnakej farby (srdcia, diamanty, palice alebo piky), 10, jack, kráľovná, kráľ, eso.

Tri hlavné kategórie pokru sú kartové hry „stud“, „draw“ a „community“. V hrách so studom rozdá díler každému hráčovi 5 alebo 7 kariet a hráč ich musí použiť tak, vytvorili najlepšiu kombináciu. V remízových hrách majú hráči možnosť predať niektoré zo svojich kariet s cieľom vylepšiť si svoju kartu. V komunitnej kartovej hre dostávajú hráči „jamkové karty“ lícom nadol a niekoľko „community“ kariet je rozdaných lícom nahor. Hráči používajú svoje karty so skrytými jamkami a spoločné karty na tvorbu najlepšej kombinácie. Texas Hold’em je spoločenská kartová hra. PRAVIDLÁ TEXASU HOLD’EMŠtruktúra stávkovania je v Texas Hold’em mierne odlišná. Namiesto stávok požadovaných každým hráčom sa uzatvárajú dve malé stávky, small blind a big blind, hráčmi posadenými naľavo od dealera, ktorý je označený tlačidlom. Výška každého blindu je stanovená pravidlami limitu pokerového stola a tlačidlo (a blindy) sa po každom kole posúva k ďalším hráčom.

Stávky sa uskutočňujú v smere hodinových ručičiek. Krupiér rozdá každému hráčovi dve karty lícom nadol. Tieto „otváracie karty“ sú jediné dve karty, ktoré hráč dostane jednotlivo. Všetky ďalšie ponuky sa pridávajú na spoločné karty, ktoré sa rozdávajú v kolách. Stávky sa vyskytujú medzi každým kolom rozdávania, počnúc stávkou pred flopom. Hráči sa pozrú na svoje karty s jamkami a vsádzajú podľa toho, ktorú pokerovú kombináciu si myslia, že by mohli dostať.

Po stávkach pred flopom rozdá dealer 3 spoločné karty lícom nahor v strede stola. Toto kolo sa nazýva „flop“. Hráči používajú svoje karty s otvormi a spoločné karty na výrobu svojej karty. Po ďalšom stávkovom kole sa v „turnovom“ kole rozdá jedna karta, po ktorej nasledujú stávky. Rozdá sa posledná karta s názvom „river“, po ktorej nasleduje štvrté kolo stávok a v prípade potreby zúčtovanie.

Rovnako ako v iných variantoch pokru, aj v hre Hold’em je blufovanie bežnou súčasťou hrania. Víťazom každej kombinácie Hold’em je posledný zostávajúci hráč, ktorý nezložil karty, alebo v prípade zúčtovania hráč s najvyššou kombináciou. Ruky sú zoradené podľa štandardného poradia pokerových kariet (od vysokej karty po kráľovský flush). Ak majú dvaja hráči rovnakú ruku, považuje sa to za nerozhodnú hru a hráči si rozdelia bank. TEXAS ROAD GAMBLERS O vynáleze Texas Hold’em sa toho veľa nevie, ale Texaská legislatíva oficiálne uznáva Robstown, Texas, ako miesto narodenia hry. V 50. rokoch pomáhali traja profesionálni hráči pokru známi ako Texas Road Gamblers šíriť popularitu hry Texas Hold’em na juhu pri prechode z hry do hry. Hráčmi tímu Texas Road Gamblers boli Doyle ‘Texas Dolly’ Brunson, Thomas ‘Amarillo Slim’ Preston a Brian ‘Sailor’ Roberts. Títo cestujúci hráči s farebnými menami sa stali legendami samy o sebe a navždy zmenili poker.

Hráči Texas Road Gamblers nie vždy hrali Hold’em, ale potom, čo sa dostali na pokerový okruh Vegas, sa rýchlo stal ich preferovaným typom pokru. Doyle Brunson nazval Hold’em „Cadillac of Poker“. Texasan menom Felton ‘Corky‘ McCorquodale uviedol Texas Hold’em do kalifornského klubu v Las Vegas v roku 1963. Popularita tejto hry sa rozšírila a čoskoro sa hrala v Golden Nugget, Stardust a Dunes.

MAINSTREAM POPULARITY

Texas Road Gambler Doyle Brunson doslova napísal knihu o pokerovej stratégii. Vo svojej pokerovej biblii z roku 1978 s názvom Super System vysvetlil stratégiu, štatistiku, pravdepodobnosť a psychológiu hry. Konkrétne podrobne popísal pokerové správanie spôsobom, aký nebol nikdy predtým vysvetlený. Brunson podrobne uviedol svojho osobného sprievodcu objavovaním „rozprávaní“ svojich oponentov, miernymi zmenami vo výrazoch alebo reči tela, ktoré rozdávajú blafovanie alebo obsah ruky súpera. Kniha priniesla revolúciu v spôsobe, akým sa ľudia pozerali na poker, a jej popularita explodovala.

Vo filmoch a televízii bol Texas Hold’em zvyčajne hrou, ktorú hrali profesionáli. Vo filme „Rounders“ z roku 1998, ktorý sa zaoberá pokerovými profíkmi (hrajú Edward Norton a Matt Damon), si Texas Hold’em našiel nové publikum v kinách a čoskoro o populárnej hre vedel celý svet. Vo filme Jamesa Bonda z roku 2006 „Casino Royale“ sa Texas Hold’em dostáva do centra pozornosti kasínových scén. V knižnej verzii z roku 1953 to bol Baccarat.

ONLINE

K popularite hry Texas Hold’em neprispievalo nič ako online hazard. Na rozdiel od balíčka kariet, ktorý sa pomaly dostával z prašných miest Texasu do Sands and Dunes of Vegas, internet umožňoval prístup k pokru všetkým. Keďže hazardné hry sú legálne iba na konkrétnych miestach, trvalo desaťročia, kým sa hry ako Texas Hold’em dostali do hlavného prúdu. S príchodom online kasín však mohla nová generácia hráčov pokeru hrať online o skutočné peniaze. Najprv si mohli dokonca zadarmo zacvičiť a zdokonaliť svoje schopnosti, než si vydali skutočnú hotovosť. To poskytlo novým hráčom sebavedomie vyskúšať mnoho druhov hier, ktoré by bežne nehrali.

Počet hráčov na WSOP vzrástol z iba 8 v roku 1970 na viac ako 800 v posledných rokoch. Túto hru však bežne hrali sebavedomí profesionáli a ostrieľaní podvodníci. Do roku 2003, kedy jeden hráč menom Chris Moneymaker vstúpil na WSOP kvalifikáciou v online kasíne. Keď vyhral 2,5 milióna dolárov na WSOP, malo to obrovský vplyv na rast popularity Texas Hold’em. Teraz by zdanlivo náhodní amatéri mohli hrať Texas Hold’em o milióny.

Trvalo dlho, kým Texas Hold’em prešiel po prašných texaských chodníkoch do Las Vegas po kábloch vysokorýchlostného internetu, aby dosiahol popularitu, ktorú si dnes drží. Ale niekoľko talentovaných profesionálov využilo nový typ pokrovej hry a sprístupnilo ju masám. Texas Hold’em sa dnes hrá takmer v každom kamennom a online kasíne a stal sa najpopulárnejšou pokerovou variantou na svete.

Pridajte Komentár

Čítajte viac podobných článkov...